Vzdelávacie programy

Múzejná pedagogika sa venuje aktivitám a programom v múzeu. Služby múzejných pedagógov sú určené všetkým, ktorých zaujímajú dejiny regiónu, zároveň radi objavujú a sú aktívni.  Popri návšteve múzea sa môžete aj zabaviť a aktívne podieľať na získavaní nových vedomostí či zručností. V súčasnosti aktívne oslovujeme školy v Pezinku a okolí, ktorým ponúkame vzdelávacie programy k stálym expozíciám i k výstavám. Pre žiakov je návšteva múzea možnosťou lepšie sa zoznámiť s preberanou témou vyučovacieho predmetu. Žiaci namiesto pasívneho sedenia sami objavujú, pracujú a vypĺňajú úlohy. Vyučujúcim odporúčame navštíviť vzdelávacie programy v rámci oživenia klasického spôsobu výučby.
 
    

STÁLA PONUKA PROGRAMOV

Pezinskí pamiatkoví pátrači

"Ako dobre poznáme Pezinok a jeho pamiatky?"

Malokarpatské múzeum v Pezinku ponúka školám po prvýkrát nový vzdelávací program mimo svojej sídelnej budovy. Odkryjeme spolu tajomstvá historického centra mesta, poprechádzame sa uličkami a upriamime svoju pozornosť na pamiatky, okolo ktorých možno kráčame bez povšimnutia. Počas celého programu budeme spolu len vonku, čo určite uvítajú aj pedagógovia v týchto náročných časoch.

Program vieme poskytnúť aj v nemeckom jazyku.

Trvanie: 90 min
Cena: 3 €/osoba
Veková kategória: žiaci ZŠ, študeni SŠ
Program je vhodným doplnením predmetu vlastiveda a dejepis


Prešík a Prešinka

Vitajte vo svete Prešíka a Prešinky. Navonok bežní súrodenci, zároveň však trochu vzdialení dnešným deťom. Spoznajte vinohradnícke prostredie, v ktorom žijú. Tam, kde nie je televízor, tablet ani mobil... tam, kde hrozno hýri rôznymi farbami, krásne vonia a chutí. Vstúpte do ich šťastného detstva plného “lietania” po vinárskej pivnici, naháňačiek vo vinohrade, ale i pomoci rodičom pri “prešovaní” - lisovaní hrozna. Pomocou nového vzdelávacieho programu sa s nimi vyberiete na cestu dobrodružstiev a zábavnými aktivitami im pomôžte vyriešiť rôzne úlohy.
 
Trvanie: 90 min
Cena: 3 €/osoba
Veková kategória: prvý stupeň ZŠ
Program je vhodným doplnením predmetov, prvouka, prírodoveda, vlastiveda a výtvarná výchova.Pivnica a jej tajomstvá 

"Vo mne tma a vonku svetlo, vo mne zima, vonku teplo, vo mne príjemne a vonku mráz, pomenuj ma niekto z vás!"

Pivnica, priestor pod budovou, ktorý skrýva mnohé. Pre niekoho sklad, pre druhého priestor plný inšpirácie a tajuplných zákutí. Počas nového vzdelávacieho programu spoločne preskúmame našu pivnicu, len za pomoci svetla bateriek. Spolu zistíme, ako by mala správna pivnica vyzerať a aké pocity v nás vyvoláva. Pre žiakov sme si opäť pripravili kreatívne tvorenie z prírodného materiálu, ktorý sa neodmysliteľne spája s vinárskou pivnicou - z korku. 

Program vieme poskytnúť aj v nemeckom jazyku.

Trvanie: 90 min
Cena: 3 €/osoba
Veková kategória: deti MŠ, žiaci ZŠ
Program je vhodným doplnením predmetu vlastiveda, prvouka, výtvarná výchova, regionálna výchova.


Hrnčiarstvo - najstaršie remeslo

Vzdelávací program „Hrnčiarstvo - najstaršie remeslo“ je spojený s tvorivými dielňami. Hrnčiarske remeslo poznali ľudia už v praveku. Ukážeme si pravé archeologické nálezy nájdené v zemi, a keďže boli z hliny, vydržali dlhé stáročia.  Z hliny si spoločne vyrobíme hrnček alebo nádobku, ktorú si deti budú môcť zobrať so sebou na pamiatku. Na výrobu nebudú nič iné potrebovať, iba ich šikovné ručičky a fantáziu.
 
Trvanie: 90 min
Cena: 3 €/osoba
Veková kategória: deti MŠ, prvý stupeň ZŠ
Program je vhodným doplnením predmetu vlastiveda, regionálna výchova a výtvarná výchovaPrehliadky stálych expozícií

Prehliadky stálych expozícií Malokarpatského múzea Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami.

Dozviete sa, čomu sa venovali ľudia v malokarpatskej oblasti v dávnej i nedávnej minulosti, ako vyzeral ich každodenný život a na vlastné oči uvidíte najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe. Pri bádaní zapojíte všetky zmysly a navštívite aj pôvodnú pivnicu, ktorá v sebe ukrýva viaceré tajomstvá.

Prehliadka nášho múzea je obohatená o interaktívne prvky, ktoré zaujmú nielen detského návštevníka. Pre starších bude pripravený netradičný vedomostný kvíz, ktorý preverí novonadobudnuté poznatky žiakov.

Trvanie: 60 min., Veková kategória: žiaci ZŠ, študenti SŠ
Cena: 2 €/os. (vhodné doplnenie predmetu dejepis)

 

DOČASNÁ PONUKA PROGRAMOV

Bájny svet starovekého Grécka - od 10. 3. 2023 do 26. 5. 2023

Vstúpte s nami do čarovného obdobia raného Grécka, ktoré predstavuje počiatky gréckej civilizácie. Najstaršie dejiny Grécka tu reprezentuje obdobie neolitu – prví poľnohospodári, umenie na Kykladských ostrovoch – nálezy mramorových figúrok, vyspelá minojská kultúra ostrovnej Kréty či mykénska kultúra pevninského Grécka. Nový dočasný vzdelávací program zameraný na pútavé cestovanie starovekým Gréckom zavŕšime kreatívnou činnosťou – tvorbou gréckeho vzoru a výrobou mramorovej figúrky – idolu, ktorý bol dôležitým prvkom bohatej kultúry mýtického Grécka.


Trvanie: 90 min.
Veková kategória: žiaci ZŠ, študenti gymnázií a SŠ
Cena: 3 €/os.
Program je vhodným doplnením predmetov dejepis a výtvarná výchova.Dom a vinohradník v ňom! - od 10. 3. 2023 do 31. 8. 2023

Nový dočasný vzdelávací program o tom, ako sa menila podoba a funkcia historického domu vinohradníka, čaká na vašu návštevu! Spoločne sa porozprávame o architektúre, histórii a prezradíme si tajomstvá budovy Malokarpatského múzea, ktoré bolo kedysi meštianskym vinohradníckym domom. Ponoríme sa do minulosti a zistíme, ako sa ľuďom v týchto domoch žilo. Zadívame sa na umeleckú interpretáciu domčekov a uličiek od insitného maliara Daniela Benkiča a plní inšpirácie si formou kombinovanej grafickej techniky vytvoríme náš vlastný vinohradnícky dom.

Trvanie: 90 min.
Veková kategória: žiaci ZŠ, študenti SŠ
Cena: 3 €/os.
Program je vhodným doplnením predmetov vlastiveda, dejepis, regionálna výchova a výtvarná výchova.
Ponuka vzdelávacích programov v Literárnom a vlastivednom múzeu vo Svätom Jure:

 
Drak vo Svätom Jure

Literárne a vlastivedné múzeum vo Svätom Jure spolu s Malokarpatským múzeom v Pezinku pripravili nový vzdelávací program pre deti materských a základných škôl.
Prostredníctvom starej povesti deti odhalia príbeh o nebojácnom junákovi, s ktorým je spätá minulosť Svätého Jura. A to nie je zďaleka všetko! 

Trvanie: 90 min., Veková kategória: žiaci MŠ, ZŠ
Cena: 2 €/os. (vhodné doplnenie predmetu dejepis, regionálna výchova, výtvarná výchova)


Svätojurskí pamiatkoví pátrači

Literárne a vlastivedné múzeum vo Svätom Jure ponúka školám nový vzdelávací program mimo svojej sídelnej budpvy. Odkryjeme spolu tajomstvá historického centra mesta, poprechádzame sa uličkami a upriamime svoju pozornosť na pamiatky, okolo ktorých možno kráčame bez povšimnutia. Počas celého programu budeme spolu len vonku, čo určite uvítajú aj pedagógovia v týchto náročných časoch.

Trvanie: 90 min
Cena: 2 €/ os.
Vhodné doplnenie predmetu vlastiveda a dejepis.
Pedagógovia: vstup zdarmaSlovania vo Svätom Jure

Vieš, kto je to archeológ a čo robí?
Vieš, kto boli Slovania, ako vyzerali a žili?
Spolu sa to dozvieme!


Vydajme sa spolu do dávnej minulosti, do časov Veľkej Moravy. Vďaka predmetom nájdeným na hradisku vo Svätom Jure, bližšie spoznáme život nšich predkov. Spoločne sa dozvieme, ako vyzerali ich obydlia, čo jedli alebo ako sa obliekali.

Program je možné skombinovať aj s návštevou veľkomoravského hradiska vo Svätom Jure,

Trvanie: 90 min
Cena: 2€/osoba
Veková kategória: žiaci ZŠ (6.-7. ročník), študenti SŠ
Program je vhodným doplnením predmetu vlastiveda a dejepis.Objavujeme Svätý Jur

Svätý Jur budeme objavovať v čase a priestore. Cez zbierkové predmety nazrieme do histórie Svätého Jura - objavíme ako sa v minulosti v meste žilo, kto ho riadil a v akých priestoroch sa toto všetko odohrávalo. Cez hru deti sami objavia zaujímavé čriepky z dejín mesta Svätý Jur.

Trvanie: 90 min
Cena: 2€/osoba
Veková kategória: žiaci ZŠ (4.-7. ročník)
Program je vhodným doplnením predmetu vlastiveda a dejepis.


Počas vzdelávacích programov môžu byť vyhotovené fotografie, ktoré budú slúžiť na propagačné účely múzea.


 
Objednávanie skupín
 
Pezinok
Mgr. Monika CHVOSTEKOVÁ
monika.chvostekova@muzeumpezinok.sk
0911 404 053​

Svätý Jur
Mgr. Nikola Heger Schwammelová
muzeumjur@muzeumpezinok.sk
0911 296 016