Expozície

Malokarpatské múzeum v Pezinku vám v súčasnosti ponúka dve stále zážitkové expozície – Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. V nich vám predstavíme najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe a sprostredkujeme zaujímavé  informácie o vinohradníctve a vinárstve v prostredí Malých Karpát. Prehliadku dopĺňajú interaktívne prvky, ako napr. simulátor stavu promile, arómabar, štupľovačka fliaš, strúhací stolec a ďalšie. 
 
Skĺbením historickej architektúry a moderných prvkov vás prevedieme dvomi tisícročiami pestovania viniča hroznorodého na našom území. Aby sme pri spoznávaní tradícií vinohradníctva zapojili všetky vaše zmysly. Trvanie prehliadky je cca 1 hodina. Výklad poskytujeme v slovenskom, anglickom príp. nemeckom jazyku. K dispozícii máme audiosprievodcov s informáciami v deviatich jazykoch a posunkovej reči pre nepočujúcich. Samozrejmosťou je poskytnutie popisiek v Braillovom písme.


Príbeh vína

V exúpzícií sa dozviete o dejinách vinohradníctva a vinárstva v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti -  najvýznamnejšej na Slovensku. Spoznáte typické vína regiónu, prezriete si zaujímavé archeologické nálezy či uvidíte bohatú zbierku pezinských cechových predmetov. Okrem toho na vás čaká viacero pútavých aktivít, ktoré si popri prehliadke môžete vyskúšať, ako napr. interaktívny stĺp, simulátory promile či dereš. Jej súčasťou je Príbeh vína v Malých Karpatoch - multimediálna prezentácia, vďaka ktorej vám predstavíme originálnym spôsobom bohatú históriu vinohradníctva a vinárstva v našej oblasti. Prostredníctvom reálnej 3D mapy v mierke a najnovšej techniky veríme, že budete mať pocit dejín, ktoré defilujú pred vami. V priebehu necelých deviatich minút sa dozviete pútavým a netradičným  spôsobom, čo všetko sa na tomto území za dvetisíc rokov udialo z pohľadu histórie regiónu a vinárstva.
 Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi

Druhá stála expozícia sa nachádza v pôvodných renesančných pivniciach zo 17. storočia. Nájdete tu najväčšiu zbierku historických vinohradníckych lisov v Európe. Mimoriadny je i arómabar, ktorý preverí vaše čuchové zmysly. Vyskúšate si zazátkovať fľašu alebo môžete strúhať drevený kôl na vinič.
Nepochybujeme, že vás upúta Klárin lis – skutočný príbeh o slzách, šťastí a víne. Ide o emotívne rozprávanie vinára Jozefa Janáča z Dolných Orešian, ktorému sa napriek nepriazni osudu podarilo napokon uspieť a nájsť svoje šťastie. Hlavnú postavu majstrovsky stvárnil slovenský herec Marko Igonda. Na dvoch veľkých obrazových plochách sa rozohrá strhujúce predstavenie, na konci ktorého vystúpi z tieňa nemý svedok týchto udalostí – vinohradnícky lis z roku 1859.