Výstava - Najstaršie remeslo?

Malokarpatské múzeum v Pezinku Vás pozýva na výstavu Najstaršie remeslo?, na ktorej ožijú stopy dávnej histórie spojené s remeselnou činnosťou človeka od praveku, až po modernú éru. 
 
Aké najstaršie pozostatky po remeselnej činnosti sa zachovali v našom regióne? Ako sa remeselná výroba vyvíjala a špecializovala? Čo nám o práci remeselníkov prezrádzajú archeologické nálezy? Čo boli cechy? Kto bol fušer? Aký bol rozdiel medzi organizovaným remeslom a domácou výrobou? A ako si bežní ľudia v domácich podmienkach zhotovovali odev? Aj to sú otázky, na ktoré prináša odpoveď výstava, ktorú pre Vás pripravilo Malokarpatské múzeum v Pezinku.

Na výstave sa oboznámite s remeslami, ktorých história siaha až do praveku. Mnohé z nich zanikli, iné vo viac či menej zmenenej podobe pretrvali. Spoznáte zaujímavé artefakty, ktoré sú dokladom ľudskej vynaliezavosti. Predstavia sa Vám aj lokality, ktoré boli významnými remeselnými strediskami. Uvidíte vzácne exponáty späté s cechmi, ktoré sa organizovali v mestách malokarpatského regiónu. Na záver sa môžete zoznámiť so zručnosťou našich predkov, ktorí si sami zhotovovali výrobky potrebné pre bežný život. Zistíte, ako prebiehala výroba plátna a jeho premena na ľudový odev, pričom Vám poodhalíme tajomstvo a kumšt techniky modrotlače. 
 
Výstava Najstaršie remeslo? potrvá od 12. októbra 2023, až do 16. marca 2024.

Návštevníci na nej budú mať možnosť vidieť nielen predmety zo zbierok Malokarpatského múzea v Pezinku, ale aj zo zbierok a archívnych fondov vybraných múzeí a inštitúcií. Na výstavu svoje predmety zapožičali: MV SR, Štátny archív v Bratislave, pracovisko Archív Modra; Múzeum mesta Bratislavy a Mestské múzeum v Pezinku. Jednotlivé témy dopĺňajú repliky, ktoré poskytlo OZ Schatmansdorf. 

Súčasťou výstavy je vzdelávací program Remeslo má zlaté dno určený žiakom základných škôl a študentom stredných škôl.


Tešíme sa na Vašu návštevu!