60. výročie
Malokarpatské múzeum v roku 2020 oslavuje 60. výročie založenia.Za zakladateľa tradícií pezinského múzejníctva sa považuje František von Meissl (1837-1934).

Okolo roku 1905 založil na radnici malé mestské múzeum. Išlo o pamätnú izbu, ktorá bola príležitostne sprístupňovaná vzácnym návštevám. Keď sa totiž na základe zákona v roku 1872 zrušili cechy a v následnom období sa cechový majetok a cennosti odovzdávali magistrátom miest, využil F. Meissl svoju pozíciu člena mestského zastupiteľstva a zhromaždil množstvo cechového materiálu, v ktorom videl predmety historickej hodnoty. Zamedzil ich následnému rozpredaniu či inému, v tej dobe častému postupu pri nakladaní s predmetmi podobného charakteru. Okrem pamiatok po zrušených cechoch umiestnil do múzea aj insígnnie mestskej samosprávy a predstaviteľov mesta. Tieto zbierky ochránil aj v čase prvej svetovej vojny, kedy nevydal štátnej správe cínové predmety. Neskôr sa tieto artefakty stali základným fondom dnešného Malokarpatského múzea v Pezinku.
Ďaľšou významnou osobnosťou v dejinách mesta Pezinok a dnešného Malokarpatského múzea bol Fedor Jamnický (1882-1972).

Budova Malokarpatského múzea v Pezinku slúžila od konca 19. stor. ako bývanie pre rodinu majiteľa a ďalšie tri rodiny, ktoré tam boli v podnájme. Poslednými majiteľmi boli Jelínkovci, ktorí boli židovskými obchodníkmi. Dom kúpili v roku 1895 a vlastnili ho do roku 1941, kedy dom museli opustiť kvôli súvislosti s 2. svetovou vojnou. Predný trakt slúžil na komerčné využitie - pre predajne potravín, koloniálu či obchodu so strižným a módnym tovarom. Po konci vojny sa posledný vlastník domu, Armin Jelínek, stal už len správcom niekdajšieho vlastného majetku. Zomrel v roku 1952.
Po smrti Armina Jelínka, posledného vlastníka domu, v roku 1952 objekt získal Ignác Kaviak. Dom bol vo veľmi zlom technickom stave, preto sa Ignác Kaviak obrátil na Miestny národný výbor v Pezinku s prosbou o finančnú pomoc na opravu. Medzitým ako sa začala obnova, v roku 1953 bola budova vyhlásená za pamiatkovo chránený objekt. Stavebné práce sa začali až v roku 1955. Ignác Kaviak mal prispieť sumou 10% z celkových nákladov na opravu pamiatky, avšak takouto sumou nedisponoval, preto bol objekt odpredaný štátu v roku 1957. Budova mala byť využitá ako knižnica a Dom osvety. V roku 1959 sa pokračovalo v obnove celej pamiatky s novou koncepciou jej využitia. K definitívnej kolaudácií prišlo 26. septembra 1960. Pamiatka sa stala sídlom dvoch múzeí, ktorých dnešným nástupcom je Malokarpatské múzeum v Pezinku.
