Príďte navštíviť naše zážitkové múzeum!

V centre historického mesta Pezinok sídli Malokarpatské múzeum, ktoré vás očarí moderným a zážitkovým prevedením histórie. Vstúpte do renesančnej budovy zo 17. storočia a spoznajte históriu vinohradníctva a vinárstva v Malých Karpatoch.

      

Čo ponúkame?
  • Zážitkové expozície Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malých Karpatoch
          V rámci našich dvoch stálych expozícií vás prevedieme najstaršou z vinohradníckych oblastí, oboznámime s pozitívnymi a negatívnymi účinkami pitia vína či jeho typickými odrodami. Predstavíme vám vinohradníctvo a vinárstvo ako významný fenomén, ktorý ovplyvňoval nielen ráz krajiny, ale takmer všetky oblasti ľudského života. Zaujímavé sú  aj nálezy stredovekých a novovekých mincí, ktoré boli objavené pri výskume budovy múzea. Využitie moderných technológií a aplikácií má za úlohu ponúknuť vám súčasnejší a atraktívnejší pohľad na regionálne dejiny v oblasti Malých Karpát. Našou snahou je zapojiť do prehliadky i vaše zmysly za pomoci svetla, zvuku, vôní, chutí a aktívnej činnosti. Zaujímavosťou je tzv. arómabar, ktorý preverí vaše čuchové bunky, scénické prevedenie hradieb mesta Pezinok, interaktívny stredový panel s osobnosťami regiónu a aktivitami, info pointy a hry pre detského návštevníka, hľadanie archeologických nálezov, možnosť vyskúšania si dereša, simulátora stupňov promile a pod.

         
 
  • Príbeh vína v Malých Karpatoch - jedinečný 3D reliéf mapy Malých Karpát s videoprodukciou 2000 ročnej histórie
          Pripravili sme pre vás novinku - Príbeh vína v Malých Karpatoch. Je to nová, unikátna multimediálna zážitková atrakcia, vďaka ktorej vám predstavujeme originálnym a zážitkovým spôsobom bohatú históriu vinohradníctva a vinárstva v oblasti Malých Karpát. Nechali sme ožiť Malé Karpaty prostredníctvom reálnej 3D mapy v mierke a najnovšej techniky tak, aby ste mali pocit, že dejiny defilujú pred vami. Veríme, že počas necelých deviatich minút sa dozviete pútavým a netradičným  spôsobom, čo všetko sa na našom území za dvetisíc rokov udialo z pohľadu histórie regiónu a vinárstva. Dej začína v časoch rímskej ríše a končí súčasnosťou. Video o našej novej atrakcií si môžete pozrieť TU

       
 
  • Interaktívna výstava Ako sa žilo pod Malými Karpatmi v 4. tisícročí pred Kristom?
          Výstava sa venuje poznaniu doby kamennej, dôležitým objavom a životu našich predkov v malokarpatskom regióne. Doba kamenná, nazývaná aj doba medená spadá do 4. tisícročia pred Kristom. Chcete spoznať život ľudí v tomto období? Ich spôsob života si môžete aj vyskúšať vďaka rôznym interaktivitám. Spolu s prospektorom -  hľadačom medi sa môžete zamyslieť ako pátrali po medenej žile alebo rude. Meď bol prvý kov, ktorý začali používať pri výrobe odlievaných nástrojov. Vyskúšať si môžete nožík ako z doby kamennej, ktorí naši predkovia používali. Dôležitým vynálezom bolo objavenie kolesa a jeho využitie v konštrukcii voza. Napadá vás, čo mohli ľudia doby kamennej jesť, z čoho pili, ako pestovali obilie, aký vzhľad mal kosák, ktorý používali pri zbere obilných klasov? A ako ľudia v dobe kamennej vyzerali a do čoho sa odievali? Aj to sa u nás dozviete. Výstava je vhodná pre rodiny s deťmi.

      
 
  • Najväčšia zbierka vinohradníckych lisov v Európe 
          V našom múzeu sa neustále snažíme zbierať predmety s historickou hodnotou. Medzi zaujímavé predmety, ktorými sa naša zbierka neustále rozširuje, sú vinohradnícke lisy. Momentálne máme v múzeu 46 vinohradníckych lisov, z ktorých väčšina je z oblasti Malých Karpát. Každý z lisov je jedinečný či už svojím prevedením alebo ozdobením. Medzi zaujímavé unikáty, ktoré v múzeu máme sú kladové lisy. Sú naozaj mohutné a pre návštevníka ťažko predstaviteľné, ako taký lis fungoval. Preto sme pre vás pripravili interaktívny dotykový monitor s animáciou kladového lisu, vďaka ktorému zistíte ako kladový lis fungoval, z čoho sa skladal, aká je história či akou šťastnou náhodou sa najstarší lis v múzeu zachoval. Čakajú vás tam aj hravé fotografie vinohradov či kvíz, kde si otestujete vašu pozornosť.

    


Kedy nás môžete navštíviť?
Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny
Utorok - piatok: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00
Sobota: 10.00 - 16.00
Nedeľa: zatvorené

Aké je vstupné?
Dospelí: 6 €
Dôchodcovia, ISIC, ITIC, vojnoví veteráni: 5 €
Rodinná vstupenka (dvaja dospelí + deti do 18 rokov): 12 €
Deti do 6 rokov, ZŤP, ZMS, ICOM: vstup zdarma
Deti od 6 do 18 rokov: 3 €
V cene vstupenky je pohár vína a zapožičanie audiosprievodcu.

Ako sa k nám dostanete?
Autom: v centre mesta je spoplatnené parkovanie za 0,5 € / 1,5 hod. počas pracovných dní.
Autobusom:  chôdzou 1 minúta od autobusovej zastávky na Radničnom námestí
Vlakom: spojom z Bratislavy a Trnavy, zastávka Pezinok, chôdzou 7 minút zo stanice

Naša adresa: Malokarpatské múzeum v Pezinku, M.R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok

Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, preto vás pozývame k nám do Malokarpatského múzea v Pezinku.

Tešíme sa na vašu návštevu! :)