Príďte navštíviť naše zážitkové múzeum!

V centre historického mesta Pezinok sídli Malokarpatské múzeum, ktoré vás očarí moderným a zážitkovým prevedením histórie. Vstúpte do renesančnej budovy zo 17. storočia a spoznajte históriu vinohradníctva a vinárstva v Malých Karpatoch.

Čo ponúkame?
  • Zážitkové expozície Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malých Karpatoch
          V rámci našich dvoch stálych expozícií vás prevedieme najstaršou z vinohradníckych oblastí, oboznámime s pozitívnymi a negatívnymi účinkami pitia vína či jeho typickými odrodami. Predstavíme vám vinohradníctvo a vinárstvo ako významný fenomén, ktorý ovplyvňoval nielen ráz krajiny, ale takmer všetky oblasti ľudského života. Zaujímavé sú  aj nálezy stredovekých a novovekých mincí, ktoré boli objavené pri výskume budovy múzea. Využitie moderných technológií a aplikácií má za úlohu ponúknuť vám súčasnejší a atraktívnejší pohľad na regionálne dejiny v oblasti Malých Karpát. Našou snahou je zapojiť do prehliadky i vaše zmysly  za pomoci svetla, zvuku, vôní, chutí a aktívnej činnosti. Zaujímavosťou je tzv. arómabar, ktorý preverí vaše čuchové bunky, scénické prevedenie hradieb mesta Pezinok, interaktívny stredový panel s osobnosťami regiónu a aktivitami, info pointy a hry pre detského návštevníka, hľadanie archeologických nálezov, možnosť vyskúšania si dereša, simulátora stupňov promile a pod.

• Klárin lis - skutočný príbeh o slzách, šťastí a víne
          Naša najväčšia novinka Klárin lis je umiestnená v našich pivničných priestoroch zo 17. storočia. Ide o emotívny príbeh vinára Jozefa Janáča z Dolných Orešian, ktorému sa napriek nepriazni osudu podarilo napokon uspieť a nájsť svoje šťastie. K tomu mu pomohla dcéra Klára a miestny tesár Leonard Dobšovič, ktorý mu zhotovil majstrovský vinohradnícky lis. Ten mu pomáhal dorobiť vynikajúce vína. Veľmi originálna je forma prezentácie toho príbehu. Návštevníci sú doslova vtiahnutí do deja tým, že ho rozpráva osobne Jozef Janáč. Na dvoch veľkých obrazových plochách sa rozohrá strhujúce predstavenie, na konci ktorého vystúpi z tieňa nemý svedok týchto udalostí – vinohradnícky lis z roku 1859. Ten naozaj patril Janáčovi a bol vyrobený Leonardom a Gašparom Dobšovičom. Dnes je zbierkovým predmetom múzea a súčasťou najväčšej kolekcie historických vinohradníckych lisov v Európe. Silu deja podčiarkuje fakt, že základ príbehu stojí na skutočných udalostiach a osobách. O nich sa návštevníci dozvedia na konci.

• Príbeh vína v Malých Karpatoch - jedinečný 3D reliéf mapy Malých Karpát s videoprodukciou 2000 ročnej histórie
          Pripravili sme pre vás novinku - Príbeh vína v Malých Karpatoch. Je to nová, unikátna multimediálna zážitková atrakcia, vďaka ktorej vám predstavujeme originálnym a zážitkovým spôsobom bohatú históriu vinohradníctva a vinárstva v oblasti Malých Karpát. Nechali sme ožiť Malé Karpaty prostredníctvom reálnej 3D mapy v mierke a najnovšej techniky tak, aby ste mali pocit, že dejiny defilujú pred vami. Veríme, že počas necelých deviatich minút sa dozviete pútavým a netradičným  spôsobom, čo všetko sa na našom území za dvetisíc rokov udialo z pohľadu histórie regiónu a vinárstva. Dej začína v časoch rímskej ríše a končí súčasnosťou. Video o našej novej atrakcií si môžete pozrieť TU

• Najväčšia zbierka vinohradníckych lisov v Európe
          V našom múzeu sa neustále snažíme zbierať predmety s historickou hodnotou. Medzi zaujímavé predmety, ktorými sa naša zbierka neustále rozširuje, sú vinohradnícke lisy. Momentálne máme v múzeu 46 vinohradníckych lisov, z ktorých väčšina je z oblasti Malých Karpát. Každý z lisov je jedinečný či už svojím prevedením alebo ozdobením. Medzi zaujímavé unikáty, ktoré v múzeu máme sú kladové lisy. Sú naozaj mohutné a pre návštevníka ťažko predstaviteľné, ako taký lis fungoval. Preto sme pre vás pripravili interaktívny dotykový monitor s animáciou kladového lisu, vďaka ktorému zistíte ako kladový lis fungoval, z čoho sa skladal, aká je história či akou šťastnou náhodou sa najstarší lis v múzeu zachoval. Čakajú vás tam aj hravé fotografie vinohradov či kvíz, kde si otestujete vašu pozornosť.

Kedy nás môžete navštíviť?
Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny
Utorok - piatok: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00
Sobota: 10.00 - 16.00
Nedeľa: zatvorené

Aké je vstupné?
Dospelí: 7 €
Dôchodcovia, ISIC, ITIC, vojnoví veteráni: 6 €
Rodinná vstupenka (dvaja dospelí + deti do 18 rokov): 14 €
Deti do 6 rokov, ZŤP, ZMS, ICOM: vstup zdarma
Deti od 6 do 18 rokov: 4 €
V cene vstupenky je pohár vína a zapožičanie audiosprievodcu.

Ako sa k nám dostanete?
Autom: v centre mesta je spoplatnené parkovanie za 0,5 € / 1,5 hod. počas pracovných dní.
Autobusom:  chôdzou 1 minúta od autobusovej zastávky na Radničnom námestí
Vlakom: spojom z Bratislavy a Trnavy, zastávka Pezinok, chôdzou 7 minút zo stanice

Naša adresa: Malokarpatské múzeum v Pezinku, M.R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok

Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, preto vás pozývame k nám do Malokarpatského múzea v Pezinku.

Tešíme sa na vašu návštevu! :)