Výstava Grécko na úsvite dejín

Pozývame vás na výstavu „Grécko na úsvite dejín“ autora Jána Hertlíka, ktorá sa uskutoční v Malokarpatskom múzeu v Pezinku od 9. marca do 28. mája 2023.
 
Umenie klasického Grécka dlho zatieňovalo vyspelú kultúru, ktorá vznikla viac ako tisíc rokov pred vládou Perikla v egejskej oblasti. Na Kréte boli v tej dobe postavené výstavné paláce, zdobené nástennými maľbami, vznikali drahocenné šperky, pútavé sošky, keramika všetkého druhu. Keď sopečná katastrofa zničila minojskú civilizáciu, získali vedúcu úlohu Mykény, ktorej kultúra bola nemenej vyspelá a bohatá.
 
Zbierka sa zaoberá všetkými druhmi umenia, ktoré archeológovia v egejskej oblasti dosiaľ vyniesli na svetlo a ukazuje ich rozmanitosť a vysokú umeleckú kvalitu. Prezentuje obdobie od neolitu okolo roku 7000 pred n. l. až do rozpadu mykénskej civilizácie zhruba do roku 1200 pred n. l. Bohaté zastúpenie v zbierke majú aj nálezy na Kykladských ostrovoch, mramorové figúrky – idoly väčšinou ženských postáv. Prekvapivé bohatstvo umeleckých diel i obdivuhodnú dokonalosť výrobných technik dokladá autor mnohými ukážkami vo forme replík, ktoré dávajú výstave mimoriadnu pútavosť.
 
Autorom výstavy je Ján Hertlík, ktorý žije v Pezinku. Celý svoj voľný čas venuje poznávaniu starovekých kultúr, jeho vášňou je cestovanie. Z ciest si nosí okrem bohatých spomienok aj suveníry v podobe starovekých replík, ktoré upravuje rôznymi maliarskymi technikami na podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete.

Vstupné na výstavu: 2 € (zahrňuje vstup na všetky prebiehajúce výstavy)

Dňa 9. marca o 16:00 sa v Dome Kultúry Pezinok uskutoční vernisáž, kde v spolupráci s Pezinským kultúrnym centrom otvoríme dve výstavy (Grécko na úsvite dejín a Egypt - dar Nílu) jedného autora Jána Hertlíka. V Dome kultúry Pezinok si budete môcť pozrieť výstavu Egypt, v našom Malokarpatskom múzeu si môžete pozrieť výstavu Grécko. 

Tešíme sa na vašu návštevu.