Noc múzeí 2022 u nás

Príďte s nami osláviť Medzinárodný deň múzeí! 

18. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées) sa uskutoční v sobotu 14. mája 2022. Po dvoch rokoch online podujatia vás konečne radi privítame v múzeu! :) 

Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili program:
  • Prehliadka expozícií múzea - Príbeh vína, Dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malých Karpatoch 
  • 14:30 - 16:00 - Interaktívny program „Ako sa žilo pod Malými Karpatmi? Zostúp s nami do doby medenej." s tvorivými dielňami, ktorý vám priblíži život našich predkov v dobe kamennej. 
  • 17:00 - 18:30 - Interaktívny program „Ako sa žilo pod Malými Karpatmi? Zostúp s nami do doby medenej." s tvorivými dielňami, ktorý vám priblíži život našich predkov v dobe kamennej. 
Program sa venuje poznaniu doby kamennej, dôležitým objavom a životu našich predkov v malokarpatskom regióne. Doba kamenná, nazývaná aj doba medená spadá do 4. tisícročia pred Kristom. Chcete spoznať život ľudí v tomto období? Ich spôsob života si môžete aj vyskúšať vďaka rôznym interaktivitám.
 
Spolu s prospektorom -  hľadačom medi sa môžete zamyslieť ako pátrali po medenej žile alebo rude. Meď bol prvý kov, ktorý začali používať pri výrobe odlievaných nástrojov. Vyskúšať si môžete nožík ako z doby kamennej, ktorí naši predkovia používali. Dôležitým vynálezom bolo objavenie kolesa a jeho využitie v konštrukcii voza.  Napadá vás, čo mohli ľudia doby kamennej jesť, z čoho pili, ako pestovali obilie, aký vzhľad mal kosák, ktorý používali pri zbere obilných klasov? A ako ľudia v dobe kamennej vyzerali a do čoho sa odievali? Aj to sa u nás dozviete.
 
V rámci programu máme pre vás pripravené aj tvorivé dielne, kde si budete môcť vyrobiť jednoduché medené šperky z drôtu či  vyskúšaťsi suché plstenie vlny.

"Interaktívny program podporil Fond na podporu umenia."


Počas podujatia bude Malokarpatské múzeum v Pezinku otvorené od 14:00 do 20:00. 

Vstupné sa platí len v prvom navštívenom múzeu, 5 €/osoba. Platí pre prehliadku expozícií. Deti do 12 r. majú vstup zadarmo. 
Vstupné na interaktívny program „Ako sa žilo pod Malými Karpatmi?" je 2 €/osoba

Tešíme sa na Vašu návštevu!