Nový výstava Krivý svet a Escape room priamo v múzeu!

Výstava Krivý svet v Malokarpatskom múzeu

Dňa 9. mája o 17:00 sa v Malokarpatskom múzeu uskutoční vernisáž výstavy Krivý svet. Výstava trvá od 9. mája do 22. septembra. Autorom výstavy je Ondrej Piják, ktorý sa maľovaniu venuje od detstva, naplno od ukončenia vysokoškolského štúdia architektúry a urbanizmu. Je dlhoročným členom slovenskej reprezentácie v orientačnom behu. Tvorí hry pre deti a dospelých a prevádzkuje Escape house v Pezinku. Obrazy sú maľované rôznymi technikami, ako napr. akrylové farby, olej na plátne.

Stretnutia s autorom a rozprávanie pri obrazoch o obrazoch je sprievodné podujatie k výstave, ktoré sa bude konať v nasledujúce dni počas celého trvania výstavy: 20. mája, 18. júla, 12. augusta a 2. septembra od 18:00 do 19:00. Ďalším sprievodným programom je Escape room „V Zajatí farby“, ktorá bude pre návštevníkov k dispozícii počas otváracích hodín múzea a je vhodná i pre detského návštevníka.

Vstup na výstavu je 1 €, vstup na Escape room „V zajatí Farby“ je od 9. – 31. 5. 4 €/osoba a od 01. 06. – 22. 09. je cena 5 €/osoba. Na Escape room je nutné nahlásiť sa vopred na e-mail monika.chvostekova@muzeumpezinok.sk.

O tvorbe Ondreja Pijáka
Ondrej Piják je bežcom aj v paralelných svetoch s tieňmi, ktoré sú iné, než aké by ste čakali. Cez trhlinu v čase sprostredkováva maľbou spomienky na budúcnosť. ESCAPE ROOM je v jeho dielach a  jeho diela sú zhmotnené v interiéroch hry ESCAPE ROOM – hra je uzamknutá v príbehu na plátne a len bystrý pozorovateľ nájde šifry vložené autorom. Krajina Ondreja Pijáka je ako živá bytosť, ktorá rozpráva. Autor rezom z boku ukazuje dom, príbytok, chatu, brloh, svet zvnútra, či vnútorný svet príbehov. Postavy a zvieratá sú v pohybe, alebo odpočívajú, snívajú. Tieň sa správa voči vedomiu kompenzačne, jeho pôsobenie môže byť preto negatívne, ale aj pozitívne. Čo znamená tieň pre Ondreja Pijáka sa dozviete priamo na stretnutí s ním, počas trvania výstavy v pondelok. TIEŇ v náboženstve, filozofii, rozprávkach funguje ako druhé ja, ako odraz niečoho, čo je v každom z nás skryté. Tá časť osobnosti, ktorú chceme nechať utajenú. Cez okná pozeráme do iných svetov. Výrazná tvarová deformácia architektúry aj prírody. Farby ohňa vystihujú jeho farebnú paletu – pálivé farby, ktoré vychádzajú z posunutého spektra, nie prirodzeného, prírodného. Sú silné ako prírodné javy, ktoré ho fascinujú - dážď, sneh, vietor, slnko - a dokáže ich dokonale vtesnať na plátno. Motív zvierat, drakov, kopytníkov a listy zo stromov v tvare letiaceho vtáka – obrazy z krajiny v krajine. Beh krajinou je ako reportáž z nej a práve takéto sú obrazy Ondreja Pijáka. Podivuhodný svet postáv bez fyzického chcenia, bez potravy a tekutín, ale s potravou pre ducha a dušu. Krížne cesty svedomia, spomienok, obrazov z reálneho života a snívanie o prenájme času. Časová kapsa plná mágie vzdialených svetov v nás, je v obrazoch, ktoré sú snovo-rozprávkové. Insitné a predsa rukopisom tak výrazné, že si ich nemôže nikto pomýliť, ak raz videl jeho tvorbu. Architekt, ktorý architektúru ohol. Zmizli rovné čiary a perspektíva nadobudla vlastný formát. Zastavte sa a zistite, či ste pripravení uniknúť, alebo si pozrite obrazy a vylúštite odkaz od ich tvorcu.