Vzdelávacie programy

Múzejná pedagogika sa venuje aktivitám a programom v múzeu. Služby múzejných pedagógov sú určené všetkým, ktorých zaujímajú dejiny regiónu, zároveň radi objavujú a sú aktívni.  Popri návšteve múzea sa môžete aj zabaviť a aktívne podieľať na získavaní nových vedomostí či zručností. V súčasnosti aktívne oslovujeme školy v Pezinku a okolí, ktorým ponúkame vzdelávacie programy k stálym expozíciám i k výstavám. Pre žiakov je návšteva múzea možnosťou lepšie sa zoznámiť s preberanou témou vyučovacieho predmetu. Žiaci namiesto pasívneho sedenia sami objavujú, pracujú a vypĺňajú úlohy. Vyučujúcim odporúčame navštíviť vzdelávacie programy v rámci oživenia klasického spôsobu výučby. Okrem vzdelávacích programov sme rozbehli aj tvorivé dielne v múzeu, v budúcnosti máme v pláne ponuku dielní a špeciálnych podujatí rozšíriť aj pre širšie vekové rozhranie.

PROGRAMY V DOČASNEJ PONUKE 

Názov programu: Tisícročná včela

V zimných mesiacoch sme pre Vás pripravili novú výstavu so zaujímavou a stále aktuálnou témou. Rozpovieme Vám neobyčajný príbeh o včelách. Predstavíme si hmyz, bez ktorého by sme to mali my, ľudia, na našej planéte veľmi ťažké. Na výstave budete môcť vidieť živé včielky, medovníkovú chalúpku, či najväčšieho labužníka medu zo zvieracej ríše. Porozprávame si o práci včelárov alebo o legendárnych brtníkoch. Spolu zistíme, že včielka je veľmi užitočný tvor, pričom si ju v skutočnosti nespájame len s tvorbou medu. Koniec koncov, vraví sa,  že je to najusilovnejší tvor pod slnkom.
Vedeli ste o tom, že včely sa vzájomne dorozumievajú tancom? Aj Vaše pani učiteľky prirovnávajú Vašu triedu k včeliemu úľu? Prečo? Ako to s tým včelím kráľovstvom  vlastne je? Na našej výstave sa dozviete odpovede na tieto otázky a kopec ďalších zaujímavostí. 

VÝTVARNÉ TVORIVÉ DIELNE

 
ČO DOKÁŽU NAŠE RUKY
 
Vďaka jednému z piatich základných zmyslov spoznávame svet okolo seba. Prostredníctvom našich rúk dokážeme vidieť i to, čo ostáva očiam ukryté. Každý deň používame naše ruky, ktoré dokážu naozaj zázračné veci. Dokonca nimi kreslíme, maľujeme, modelujeme a nielen to! Je toho omnoho viac. Nie nadarmo nájdeme ich zobrazenie aj v dielach veľkých majstrov výtvarného umenia. 
V úvode stretnutia vstúpime do problematiky prostredníctvom zobrazenia rúk v dielach výtvarníkov nielen z malokarpatského regiónu, ale i z medzinárodného prostredia, na ktoré v ďalšej časti nadviažeme vlastnou tvorbou. Pre deti predškolského a mladšieho školského veku máme k téme pripravené riekanky a hádanky, pre starších prezentáciu základných východísk pri probléme zobrazovaní rúk vo výtvarných aktivitách. Spoločne sa zamyslíme nad úlohou, ktorú pre náš život zohrávajú.
Výsledkom tvorivej dielne bude vytvorenie spoločného diela z jednotlivých detských prác demonštrujúcich silu detského kolektívu. Prostredníctvom kolorovaných a domaľovaných odtlačkov detských rúk vytvoríme pestrú a jedinečnú kompozíciu, ktorá sa pre nich stane spoločným hodnotným výstupom.

 
Trvanie: 90 minút
Veková kategória: MŠ, ZŠ (1., 2. stupeň)
Cena: 2 €/ os. (v cene je zahrnutý pracovný materiál)

 

STÁLA PONUKA

 

Názov programu: Tajomstvo jedného domu

Počuli ste už o tom, že aj niektoré domy rozprávajú príbehy? Je to prípad aj nášho múzea, ktoré sa nachádza v starej renesančnej budove s bohatou históriou. Prečo si tento dom toho toľko pamätá? Nadviažeme na legendu, ktorá hovorí o dievčatku, ktoré tu žilo dávno pradávno a ešte i dnes sa občas túlavému pocestnému zjaví a pomôže. Spoločne s profesorom Prešom a tajomným dievčatkom z minulosti budeme pátrať po odpovediach na naše zvedavé otázky.)
Realizácia programu: od 16. mája 2017


Cena: 1,50 €/os. (v cene je zahrnutý pracovný zošit)
Trvanie programu: 90 min.
Program vhodný ako doplnenie k vyučovacím predmetom: vlastiveda, dejepis, výtvarná výchova
Program vhodný pre deti: deti MŠ, ZŠ (I. + II. Stupeň)
Pedagógovia majú vstup zdarma.

Názov programu: Ako sa stal z učňa majster
 
Hľadáme šikovných učňov, ktorí na vandrovke okúsia rôzne remeslá a na jej konci sa stanú členmi cechu. Čomu sa venovali remeslá? Kto bol remeselník? Spoločne sa prenesieme do času, kedy remeslá rozkvitali, zlatom sa vážili a dozvieme sa viac o ich fungovaní.

Program vhodný ako doplnenie k vyučovacím predmetom: vlastiveda, dejepis, výtvarná výchova
Program vhodný pre: deti od 4 rokov - žiakov ZŠ
Trvanie: 90 minút
Cena: 1,50 € / os. (v cene je zahrnutý pracovný list a majstrovský výrobok)
Pedagógovia majú vstup zdarma

 LETÁK


/userfiles/files/letak_skoly_jesen-zima.pdf


 
Objednávanie skupín
 
Mgr. Monika CHVOSTEKOVÁ
monika.chvostekova@muzeumpezinok.sk
0911 404 053​