NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2017

Noc múzeí a galérií

Aj tento rok sa Malokarpatské múzeum v Pezinku zúčastní celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční v sobotu 20. mája. Od skorých popoludňajších hodín budú mať návštevníci možnosť prezrieť si stálu expozíciu múzea Príbeh vína a Dejiny vína a vinohradníctva pod Malými Karpatmi, no to zďaleka nie je všetko.
Tohtoročnou témou Noci múzeí a galérií je „Osobnosť“ a preto sa aj Malokarpatské múzeum rozhodlo s touto témou pracovať a  pozornosť upriamilo hneď na dve osobnosti. Jednou z nich je postava maskota múzea. Múzeum v zime tohto roku vyhlásilo výtvarnú súťaž „Hľadá sa pán profesor Preš“, do ktorej mali príležitosť sa zapojiť deti z celého regiónu. Ich úlohou bolo zaslať návrh, ako si pána profesora, historika, ktorý je natoľko zanieteným vedcom, že v túžbe získať čo najviac poznatkov zo svojho oboru zostrojil stroj času, čo mu umožnilo stať sa svedkom rôznych historických udalostí, predstavujú. Pri príležitosti Noci múzeí a galérií sa o 19.00 hod. odhalí vizuál nového maskota múzea. Aj vďaka sponzorom súťaže, vydavateľstvám Artforum a Slovart a kníhkupectvu Martinus, sa spolu s hlavnou cenou ocenia deti až v dvoch kategóriách. Druhou osobnosťou, tentokrát už reálnou, bude významný slovenský výtvarník Fero Guldan. Tento nezaraditeľný a predsa všade prítomný umelec, presahujúci neustále cez všetky formy svojej tvorivej výpovede do rôznych foriem umenia, vtláča etické princípy do hmoty a stojí pri všetkých odstrkovaných, chorých, starých, utláčaných, spôsobom, ktorý je blízky práve jemu.
            V priestoroch múzea budú vystavené jeho diela, obrazy na plátne, sololite, dreve, kresby, knižné ilustrácie, texty, fejtóny, rozhovory, objekty, sochy, fotografie z exteriérových realizácií s architektmi či mozaiky. Návštevníci budú môcť vidieť umelca priamo pri práci  a nakoniec budú mať príležitosť zúčastniť sa voľnej diskusie.
Všetci v múzeu veríme, že Vás tohtoročný program zaujal a budeme sa tešiť na Vašu návštevu.