Podujatia


Počas roka 2017 pre vás pripravujeme tieto podujatia:

Február

Pezinské vínne pivnice

11. február 2017 od 13.00 do 21.00 hod.

     Malokarpatské múzeum v Pezinku, pivnice a prevádzkové priestory v Pezinku;
Pezinské vínne pivnice sú podujatím určeným pre všetkých milovníkov vínnej turistiky. Členovia Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov spolu s hosťujúcimi vinárstvami ponúknu mladé i staršie ročníky kvalitných vín. Návštevníci spoznajú regionálnu gastronómiu a nahliadnu do historických pivníc.
Zodpovedný: Martin Hrubala, martin.hrubala@muzeumpezinok.sk
 

Marec

Noc s Andersenom

31. marec 

     Medzinárodné podujatie na podporu detského čítania, organizované v spolupráci s Malokarpatskou knižnicou v Pezinku

Zodpovedná: Vanda Kráľovičová, Alexandra Nováková
 

Máj

Sviatok sv. Floriána

7. máj 2017

     Oslavy sv. Floriána 2017
 
Slávnosť patróna hasičov, na ktorej uvidíte ukážky hasičskej a záchranárskej techniky.

Program:

14,30 - 15,00 Sprievod hasičskej techniky z parku centrom mesta a kladenie venca
15,00 - 17,00 Začiatok ukážok hasičov, záchranárov a polície pre verejnosť
17,00 - 18,00 Prezentácia Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku a Dobrovoľného hasičského zboru Pezinok v Malokarpatskom múzeu                        na ul. M.R. Štefánika

Miesto konania:   Radničné námestie v Pezinku

Memoriál Richarda Rétiho 

13.máj 2017

     Simultánka s GM Tomášom Petríkom
 
Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci s klubom šachu Pezinok pripravuje 11. ročník medzinárodného podujatia Memoriál Richarda Rétiho.
Najslávnejší šachista zo Slovenska bol rodák z Pezinka. Do šachovej histórie sa zapísal ako popredný svetový hráč po 1. svetovej vojne a najmä víťazstvom nad "nezdolateľným" majstrom sveta J. R.Capablancom a svetovým rekordom v počte partií hraných naraz na slepo. V Pezinku po Rétim nazvali jednu z ulíc a v meste sa každoročne koná na jeho počesť šachový memoriál.
Na pripomienku Rétiho majstrovstvu sa po prvý krát v Pezinku uskutoční simultánka so slovenským šachovým veľmajstrom Tomášom Petríkom, ktorý odohrá 20 partií súčasne proti hráčom, ktorí budú mať šachovnice pred sebou.
Tomáš Petrík je slovenský je slovenský šachový veľmajster. Najvyššie ELO dosiahol v októbri 2006 2544, dnes (október 2009) má ELO 2529. Vyhral 16. Memoriál Antonína Vaculíka 2006 v Zlíne. Petrík sa stal majstrom Slovenska aj v roku 2006, titul obhájil po roku 2005 v uzavretom turnaji. V roku 2008 4. za Petrom Vavrákom i Zuzanou Hagarovou (Štočkovou). Hral za Slovensko na 37. Šachovej olympiáde 2006 v Turíne. Ligovú súťaž hrá za ŠK Modru.
Jedinečné exhibičné vystúpenie budete mať možnosť vidieť naživo 13.5.2017  v čase od 17:00 do 19:30 hod. v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Zároveň máte možnosť sa tohto unikátneho podujatia zúčastniť aj vy, a to prostredníctvom emailu michaela.urbanovicova@muzeumpezinok.sk alebo telefonického kontaktu 0903 249 891 najneskôr do 10.5.2017.
Vstup na podujatie je bezplatné.
 
V Pezinku 26.5. 2017
 
 Kontaktná osoba: Martin Hrubala, martin.hrubala@muzeumpezinok.sk; 0911 400 495
 
 
Noc múzeí a galerií

20. máj 2017

     Noc múzeí a galérií               
Aj tento rok sa Malokarpatské múzeum v Pezinku zúčastní celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční v sobotu 20. mája. Od skorých popoludňajších hodín budú mať návštevníci možnosť prezrieť si stálu expozíciu múzea Príbeh vína a Dejiny vína a vinohradníctva pod Malými Karpatmi, no to zďaleka nie je všetko.
Tohtoročnou témou Noci múzeí a galérií je „Osobnosť“ a preto sa aj Malokarpatské múzeum rozhodlo s touto témou pracovať a  pozornosť upriamilo hneď na dve osobnosti. Jednou z nich je postava maskota múzea. Múzeum v zime tohto roku vyhlásilo výtvarnú súťaž „Hľadá sa pán profesor Preš“, do ktorej mali príležitosť sa zapojiť deti z celého regiónu. Ich úlohou bolo zaslať návrh, ako si pána profesora, historika, ktorý je natoľko zanieteným vedcom, že v túžbe získať čo najviac poznatkov zo svojho oboru zostrojil stroj času, čo mu umožnilo stať sa svedkom rôznych historických udalostí, predstavujú. Pri príležitosti Noci múzeí a galérií sa o 19.00 hod. odhalí vizuál nového maskota múzea. Aj vďaka sponzorom súťaže, vydavateľstvám Artforum a Slovart a kníhkupectvu Martinus, sa spolu s hlavnou cenou ocenia deti až v dvoch kategóriách. Druhou osobnosťou, tentokrát už reálnou, bude významný slovenský výtvarník Fero Guldan. Tento nezaraditeľný a predsa všade prítomný umelec, presahujúci neustále cez všetky formy svojej tvorivej výpovede do rôznych foriem umenia, vtláča etické princípy do hmoty a stojí pri všetkých odstrkovaných, chorých, starých, utláčaných, spôsobom, ktorý je blízky práve jemu.
            V priestoroch múzea budú vystavené jeho diela, obrazy na plátne, sololite, dreve, kresby, knižné ilustrácie, texty, fejtóny, rozhovory, objekty, sochy, fotografie z exteriérových realizácií s architektmi či mozaiky. Návštevníci budú môcť vidieť umelca priamo pri práci  a nakoniec budú mať príležitosť zúčastniť sa voľnej diskusie.
Všetci v múzeu veríme, že Vás tohtoročný program zaujal a budeme sa tešiť na Vašu návštevu.

Zodpovedná: Vanda Kráľovičová, Alexandra Nováková
 

Deň sv. Urbana

25. máj od 17.00 hod

     Sv. Urban je patrónom vinohradníkov, vinárov, priateľov dobrého vína, debnárov a v neposlednom rade mal chrániť ľudí pred opilstvom a vinohrady pred mrazom. Každoročne si preto pripomíname jeho význam nielen ochutnávaním kvalitného vína, ale aj požehnaním jeho sôch. 
Zodpovedný: Martin Hrubala
 

Jún

Keramické trhy 2017

9. – 11. jún 2017

Otvorenie podujatia:                          9. 6. 2017 o 14.00 hodine
Trvanie podujatia:                              9. 6. - 11. 6. 2017
Miesto konania:                                  Radničné námestie a ulica M. R. Štefánika v Pezinku
                                              
 
            V dňoch 9. až 11. júna 2017 sa v Pezinku uskutoční už 14. ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy, ktorý podporili predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ing. Pavol Frešo a primátor mesta Pezinok Mgr. Oliver Solga.
            Keramických  trhov sa pravidelne zúčastňujú keramikári z mnohých štátov strednej Európy. Aj na 14. ročníku návštevníci uvidia keramikárov z Čiech, Slovinska, Maďarska, Poľska, Bulharska, a samozrejme zo  Slovenska. Keramické trhy v Pezinku sú jediným podujatím tohto druhu v rámci Slovenskej republiky. Ich cieľom je predovšetkým podpora a propagácia hrnčiarskeho a džbankárskeho remesla - starého remesla našich predkov. Tento ročník je venovaný keramikárom - kruhárom. Trhy sú atraktívne nielen predajom rôznych druhov keramických výrobkov, ale aj sprievodnými podujatiami. V tomto roku bude v Malokarpatskom múzeu v Pezinku sprístupnená výstava A predsa sa točí!, ktorá návštevníkom predstaví umenie majstrov kruhárov. Sprievodným programom tohtoročných trhov budú aj výstavy v Malokarpatskej knižnici v Pezinku - Modranska: Prestreté; v Mestskom múzeu v Pezinku - Oheň a svetlo - Výstava keramiky Jirka Vyhnálka doplnená fotografiami Janka Štrbu a v ZUŠ Eugena Suchoňa v Pezinku - Kam kráčaš baroko.
            Novinkou v programe budú ukážky výroby rôznych druhov keramických nádob a zdobenia, ktoré sú typické pre regióny zo západoslovenského, stredoslovenského a východoslovenského kraja. Tie vzniknú pod rukami majstrov kruhárov priamo na Radničnom námestí. Aj počas tohto ročníka Keramických trhov sa uskutočnia detské tvorivé dielne pod vedením pracovníčok Centra voľného času z Pezinka. Ďalším sprievodným podujatím bude súťažná výstava na tému Kvetináč.
Celé tri dni spríjemnia atmosféru podujatia na námestí aj kultúrne vystúpenia. Na pódiu sa predstaví kapela La Femme, či kapely Staré tiene, Bukasový masív, alebo domáca country kapela Arion. Svoj program predstaví aj DFS Magdalénka a Dychová hudba Vinosadka.
            Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je hlavným organizátorom podujatia, všetkých srdečne pozýva na 14. ročník Keramických trhov v Pezinku.
                                                                                                         
                                                                                              Mgr. Monika Chvosteková
                                                                       asistentka riaditeľa, Malokarpatské múzeum v Pezinku
PROGRAM:

/userfiles/files/KT%202017%20PLAG%C3%81T%20bez%20log.jpgPálenie jánskych ohňov

24. jún 

     Podujatie vhodné pre milovníkov exteriérových akcií, ktoré ponúka aktivity pre jednotlivcov i pre rodiny s deťmi. Oživenie tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána, ktoré boli v tradičnej kultúre oslavou letného.
Lúka pri OR HaZZ, Hasičská ul., Pezinok
Zodpovedný: p.Adamčík, kontakt: 0907 297 441

 

Júl

WINE & ART

5.ročník
    Wine and Art je podujatie, ktoré v sebe spája hudbu, literatúru, umenie a víno v malebnom prostredí vinohradníckeho dvora zo 17. storočia. Snahou organizátora je otvoriť múzeum verejnosti aj mimo otváracích hodín a poskytnúť tak možnosť kultúrneho zážitku spojeného s degustovaním vína. V ponuke sú výhradne miestne kvalitné vína od domácich producentov. Koncept Wine and Art stojí na striedaní literárnych žánrov a hudobných smerov. 
Zodpovedný: Martin Hrubala
 

August

WINE & ART

5.ročník
     Wine and Art je podujatie, ktoré v sebe spája hudbu, literatúru, umenie a víno v malebnom prostredí vinohradníckeho dvora zo 17. storočia. Snahou organizátora je otvoriť múzeum verejnosti aj mimo otváracích hodín a poskytnúť tak možnosť kultúrneho zážitku spojeného s degustovaním vína. V ponuke sú výhradne miestne kvalitné vína od domácich producentov. Koncept Wine and Art stojí na striedaní literárnych žánrov a hudobných smerov. 
Zodpovedný: Martin Hrubala
 

September

WINE & ART

5.ročník
Wine and Art je podujatie, ktoré v sebe spája hudbu, literatúru, umenie a víno v malebnom prostredí vinohradníckeho dvora zo 17. storočia. Snahou organizátora je otvoriť múzeum verejnosti aj mimo otváracích hodín a poskytnúť tak možnosť kultúrneho zážitku spojeného s degustovaním vína. V ponuke sú výhradne miestne kvalitné vína od domácich producentov. Koncept Wine and Art stojí na striedaní literárnych žánrov a hudobných smerov. 
Zodpovedný: Martin Hrubala
 

Október

Jablkové hodovanie

7. október 

     Počas druhej októbrovej soboty sa bude v Malokarpatskom múzeu v Pezinku opäť hodovať. Na akcii s názvom Jablkové hodovanie budete môcť ochutnať rôzne jablkové dobroty, od zákuskov, džemov až po nátierky, sušené jabĺčka a chutné šťavy. Na svoje si prídu i naši najmenší návštevníci, pre ktorých pripravíme zaujímavé sprievodné podujatia.
Zodpovedná: Hana Sedláčková
 

Pezinské viechy

máj - október

Jediný projekt svojho druhu na Slovensku -  oživenie tradície výčapu vína pod viechou. V praxi je každý týždeň otvorené minimálne jedno vinárstvo, ktoré je pripravené ponúknuť svoje produkty v príjemnom a autentickom prostredí za veľmi priaznivé ceny. Viechy budú na priečelí domu označené tradičným symbolom, vencom v tvare kruhu, ozdobeným červenou a zelenou stuhou. Vstup do viech je bezplatný. V spolupráci so Združením pezinských vinohradníkov.