Noc s Andersenom 30.-31.3.2012

img

Nocovanie s rozprávkou.


Aj tento rok sa koncom marca otvorili knižnice, školy a iné inštitúcie, aby mohli deti prežiť večer s rozprávkami a stráviť nezabudnuteľnú noc medzi knihami.


Pôvodne český projekt Noc s Andersenom, ktorý chcel podporiť záujem detského čitateľa o písané slovo v dobe, keď knihy bojujú s konkurenciou populárnejších médií, sa počas 13. rokov rozvinul na úspešný medzinárodný projekt.  Prvýkrát deti nocovali v knižnici v Uherskom Hradišti v roku 2000. O rok neskôr už niekoľko knižníc strávilo prvú spoločnú noc s rozprávkami, a tak oslávili  medzinárodný deň detskej knihy (2. apríl), ktorý je zároveň dňom narodenia známeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Tento rok na na Slovensku spali deti na 193 miestach. Slovenským koordinátorom bol Spolok slovenských knihovníkov v spolupráci s Rádiom Slovensko a Vydavateľstvom Slovart.


V Bratislavskom samosprávnom kraji prebehla Noc s Andersenom na 18 miestach (8 miest v Bratislave, 5  v okrese Pezinok, 3 v okrese Malacky, 2 v okrese Senec)


Deň pre dospelých, noc pre deti


Novinkou tohoročnej Noci s Andersenom v Pezinku bola spolupráca Malokarpatskej knižnice s Malokarpatským múzeom. Výhodou takejto kooperácie bola možnosť zdvojnásobiť počet detí, ktoré sa podujatia zúčastnili, a pripraviť bohatšiu programovú štruktúru. Pre samotnou Nocou sme pripravili aj Deň s Andersenom.  Popoludnie v knižnici bolo venované krajským poslancom, pracovníkom BSK, bývalým pracovníkom knižnice, pedagógom a bežným návštevníkom, ktorí si mohli pozrieť priestory knižnice a porozprávať sa o našich úspechoch aj problémoch. Priateľské posedenie pri guláši bolo spojené s burzou kníh, ktorej výťažok bude venovaný na nákup nových kníh.


Knižnica praskala vo švoch


Okolo šiestej hodiny sa začínajú schádzať v knižnici deti s karimatkami a spacími vakmi. Knižnica doslova praská vo švoch, po chodbách postávajú rodičia, usmerňujú a naposledy napomínajú svoje ratolesti, prichádzajú aj deti, ktoré budú nocovať v múzeu. Zvoní zvonec, ktorý oficiálne otvoril pezinskú Noc s Andersenom.


Deti v knižnici víta samotný Hans Christian Andersen a jeho slovenský rozprávkový kolega Pavol Dobšinský. Ten sa trochu dezorientovane pýta, či je na správnom podujatí "Noc s Dobšinským". Samozrejme, že deti ho rýchlo usmernia, a dvaja rozprávkari sa dohodnú, že Andersen na oplátku zabezpečí doma v Dánsku Noc s Dobšinským.


 


Ket vypráva strýco Lajo


Po Andersenovej rozprávke nasledujú pezinskí výtvarníci, ilustrátori detských knižiek a rozprávkari manželia Igor a Júlia Piačkovci, ktorí sú odmenení potleskom vďačných detí.


Po nich prichádza Lajo Slimák zvaný strýco Lajo, zakladateľ a organizátor niekoľkých pezinských festivalov a kultúrnych podujatí. Kto čítal napríklad Stĺpčeky strýca Laja alebo ho  počul "vyprávat vyprávku o Glognárovi", pochopí, že jeho  vystúpenie mohlo skončiť len mohutným potleskom. "Strýco Lajo, tá rozprávka o Glognárovi bola fakt dobrá, ale naozaj je tá O zelenej svini najkratšia na svete? "  pýta sa štvrták Adamko Gubric. "Ak aj né na svece, aspon v strennej Európe," odpovedá pobavený  a záujmom detí viditeľne potešený Lajo Slimák.


Deti hrajú deťom.


Do polnoci zostávali ešte tri hodiny a prišiel zrejme najúspešnejší bod programu „neobyčajný polnočný príbeh o krehkom priateľstve“ – adaptáciu Andersenovej rozprávky  Pastierka a kominárik v podaní Malej divadelnej akadémie Teátria pod vedením Barbory Buday. Režijný nápad a scenáristickú originalitu a majstrovstvo detských hercov  ocenili diváci frenetickým potleskom.


Tajomstvá a poklady múzea


Program pokračoval v priestoroch Malokarpatského múzea. Počas presunu sme so skupinkou desiatich detí odbehli na krátke stretnutie s Luciou Bílou, ktorá práve koncertovala v miestnom dome kultúry. Dievčatá jej porozprávali o akcii v knižnici a o svojich obľúbených rozprávkových knihách. Lucka im odporučila svoju obľúbenú knižku od Astrid Lindgrenovej - Deti z Bullerbynu a podpísala im podpisové karty.


V múzeu na deti čakalo Teátro Nely s bábkovým predstavením Danka a Janka. Chvíľu trvalo, kým sa deti dokázali sústrediť, ale napokon bábky a tajuplnosť prostredia zvíťazili.


Tajomné prostredie čakalo aj v historických pivniciach múzea. Deti preskúmali všetky zákutia a konečne sa dočkali očakávanej hry na hľadanie pokladu. V malých skupinách postupne pátrali po tmavých pivniciach, sledovali indície, prekonávali prekážky až sa im nakoniec poklad podarilo objaviť. Odmenou pre každého bol keramický zvonček, ktorým si zacinkali na úspešný koniec.


Krátku prehliadku polnočného Pezinka ukončil ďalší lejak, takže deti sa pomaly ukladali na spánok. Polovica v knižnici, druhá polovica v múzeu. Ešte posledná rozprávka na dobrú noc a deti si našli svoje miesta na spanie.


Kakao aj praženica.


Ráno ich zobudila vôňa kakaa a čerstvých rožkov, ktoré pre nich pripravili pracovníci knižnice, či praženice, ktorú ukuchtili v múzeu.


A kedže deti šťastne prežili všetky nástrahy večera a absolvovali rozprávkový test, mohli bez strachu zo zlej ježibaby rozobrať a zjesť aj jej medovníkovú chalúpku. Potom už mohli dostať certifikát úspešného Andersenčaťa a utekať dospávať domov rozprávkovú noc.


 


Fotografie sú z podujatia: Janečka,Vavák, Jamrichová

foto0 foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7 foto8 foto9 foto10 foto11 foto12 foto13 foto14 foto15 foto16 foto17 foto18 foto19 foto20 foto21 foto22 foto23 foto24 foto25 foto26 foto27 foto28 foto29 foto30 foto31 foto32 foto33 foto34 foto35 foto36 foto37 foto38 foto39
Das Kleinkarpatisches Museum Pezinok, M.R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok, Slowakei
Tel./fax: +421 33 641 33 47, Tel.: +421 33 641 20 57