Pálenie jánskych ohňov II. ročník

imgPálenie jánskych ohňov /23. jún 2012 od 19. do 24. hod./

Bratislavský samosprávny kraj a Malokarpatské múzeum v Pezinku organizujú v spolupráci s OZ Museum Vinorum a Mestom Pezinok už po tretí krát kultúrno-spoločenské podujatie Pálenie jánskych ohňov.
Cieľom podujatia je oživenie tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána, ktoré boli v tradičnej kultúre oslavou letného slnovratu a v kresťanskej kultúre spomienkou na svätca Jána Krstiteľa.
V tradičných kultúrach boli základnou zložkou sviatku oheň, voda a zeleň. Významnú úlohu zohrávali spoločné hostiny a hry. Zvyky slúžili na odohnanie zlých síl, víťazstva jari nad zimou a ochránenie úrody pred búrkami či ľadovcom.
Program akcie tvorí vystúpenie Ľudovej hudby Matúša Kyseľa, ohňová show tanečnej skupiny Festum Aeternum z Bratislavy a Gajdošského komanda. Návštevníci budú mať možnosť hľadať zázračný poklad, nechať sa opantať veštbami, súťažiť a poddať sa kúzlu tejto magickej noci.
Účastníci majú možnosť zapojiť sa do súťaže o najzaujímavejšiu fotografiu z podujatia, ktorá bude prebiehať od 25. júna do 30. júla. Spomedzi všetkých vyberie tím organizátorov 3 víťazov, ktorí dostanú hodnotné ceny. Fotografie treba zasielať na adresu palenieohnov@gmail.com.
Podujatie technicky zabezpečujú OR Hasičského a záchranného zboru MV SR a OZ Dobrovoľný hasičský zbor Pezinok. Do akcie sa zapoja aj ďalšie inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK - Malokarpatská knižnica v Pezinku, Obchodná akadémia Pezinok a Pedagogická a kultúrna akadémia v Modre. Mediálnym partnerom podujatia je TV Pezinok, Pezinské kultúrne centrum, časopis Informácie a festivaly.sk.
Akciu ďalej podporili Lesy Slovenskej Republiky, IRI Agroforest a.s., Marius Pedersen a.s., firma not korp s.r.o. a vinárstvo Vinkor.
Partneri Malokarpatského múzea

Malokarpatské múzeum v Pezinku, M.R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok, Slovenská republika
tel./fax: +421 33 641 33 47, tel.: +421 33 641 20 57